W Sercu Gdyni Serce Mamy

ЗМІНИТИ МОВУ

Ukraina
logo GCZ Wspolnie Unicef Gdynia

Bezpłatne konsultacje dla kobiet w ciąży oraz po porodzie

Każdy z nas obserwuje piękne zdjęcia szczęśliwie wyglądających, przeuroczych kobiet w ciąży czy też świeżo upieczonych mam oraz baśniowo spokojnie śpiących lub żywo uśmiechających się noworodków i niemowląt. I zapewne… posiadanie upragnionych dzieci napawa radością. Jednak stan taki zupełnie nie wyklucza obecności u kobiet innych, trudnych w przeżywaniu, emocji, które często pomijamy w tematach rozmów.

Pośród wzrastającego pod naszymi sercami „szczęścia”, jak i po doświadczeniu cudu narodzin naszego dziecka doświadczamy całej palety różnych odcieni emocji. Z jednej strony doświadczamy radości, nadziei i optymizmu, z drugiej możemy odczuwać niepokój, czasem smutek, frustracje, czy niepewność. Bycie w ciąży, czy bycie mamą nie wyklucza zmagania się z trudem codzienności. Nie wyklucza również pojawienia się stanów depresyjno-lękowych.

Stan ciąży, czas po porodzie i pierwszy rok macierzyństwa (niezależnie od liczby porodów czy posiadanych dzieci) to wyjątkowy czas w życiu kobiety i całego systemu rodzinnego. Wyjątkowość tego okresu polega na tym, że jak w żadnej innej sytuacji zmiany toczące się w tym okresie dotykają wielu sfer funkcjonowania, wymagają wielokierunkowej adaptacji w obszarach życia: osobistego, rodzinnego, zawodowego i społecznego. Adaptacja do zmian wymaga przewartościowania i przeformułowania swoich ról oraz przystosowania się do nowego modelu funkcjonowania. Mówimy tu o zmianach na poziomie biologicznym związanym z układem hormonalnym, zmianami wyglądu, doświadczeniem fizycznych zmian, jak również zmianach toczących się poza organizmem kobiety w systemach i obszarach dotychczasowego jej funkcjonowania. Każda zmiana i potrzeba przystosowania się do niej wiąże się bowiem ze stresem dla organizmu, a ten z kolei może przyczynić się do rozwoju zaburzeń nastroju, czego głównymi komponentami będzie lęk i smutek.

Jeśli przyjmiemy, że około 20% kobiet doświadcza depresji okołoporodowej, możemy uznać, że dotyczy ona całkiem sporej grupy kobiet, które wymagają pomocy i wsparcia specjalisty z zakresu zdrowia psychicznego. Jeśli zatem zauważasz zmiany swojego nastroju w ciągu ostatnich dni czy tygodni czy większą drażliwość, doświadczasz niepokoju, smutku, płaczliwości, czy trudności ze snem, skorzystaj z badania Edynburską Skalą Depresji. Jeśli uzyskasz wynik wskazujący na ryzyko rozwoju lub obecność cech sugerujących depresję okołoporodową skontaktuj się z nami lub poczekaj na kontakt ze strony naszego specjalisty.

Darmowe konsultacje dla kobiet w ciazy i po porodzie

Medycy w Sercu Gdyni Specjalistyczne Centrum Medyczne

81-386 Gdynia, ul. Józefa Bema 5/2 (wyznacz trasę)
tel. 666 29 29 28
rejestracja@wsercugdyni.pl

ZOBACZ CENNIK

BEZPŁATNA KONSULTACJA

Poniżej zamieszczono listę przykładowych czynników ryzyka wystąpienia u kobiety depresji okołoporodowej:

  1. Zmiany hormonalne zachodzące w ciąży i w okresie okołoporodowym
  2. Cukrzyca i nadciśnienie tętnicze ciążowe
  3. Choroby przewlekłe np. cukrzyca, zaburzenia funkcji tarczycy, nadciśnienie tętnicze
  4. Choroby wirusowe, w szczególności przenoszone drogą płciową z uwagi na ich intymny charakter np. zakażenie wirusem HSV, HPV, HIV i innymi
  5. Występowanie wcześniej zaburzeń depresyjnych i/lub lękowych
  6. Używki
  7. Wiek poniżej 25 r.ż. lub powyżej 40 r.ż.
  8. Ciąża w wieku nastoletnim lub nieplanowana, z uwagi na ryzyko nieakceptacji społecznej czy zaburzenia planów życiowych
  9. Brak lub słabe wsparcie ze strony bliskich lub innych osób
  10. Samotność, samodzielne macierzyństwo, konflikty w relacjach partnerskich/małżeńskich i rodzinnych
  11. Trudności finansowe wynikające np. z problemów z zatrudnieniem
  12. Traumatyczne, negatywne doświadczenia z poprzednimi porodami
  13. Ciąża niechciana, niezależnie od przyczyny
  14. Występowanie przemocy fizycznej, psychicznej, finansowej oraz seksualnej w historii życia
  15. Występowanie cech osobowości anankastycznej, perfekcjonistycznej, lub zaburzeń lękowych (napady paniki, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, lęk uogólniony)
  16. Urodzenie lub/i spodziewanie się dziecka z obecnością wad wrodzonych
  17. Doświadczenie poronień, narodzin martwych dzieci, przerwania ciąży niezależnie od przyczyny
  18. Problemy zdrowotne z noworodkiem skutkujące np. częstym płaczem dziecka, trudnościami z karmieniem/laktacją, trudności z pielęgnacją dziecka

Gdy zaobserwowałaś u siebie któryś z powyższych czynników ryzyka rozwoju depresji lub Twoje samopoczucie pogorszyło się w ostatnim czasie, rozważ wypełnienie kwestionariusza oceny ryzyka występowania u Ciebie depresji okołoporodowej znajdującego się na naszej stronie pod adresem /ESDP-PL.pdf lub pod linkiem https://ankieta.wsercugdyni.pl/, który może być pomocny w ocenie nasilenia cech depresji okołoporodowej lub po prostu okołoporodowych zaburzeń nastroju. Zapraszamy też do zapoznania się z materiałami dostępnymi w zakładce „samouczek” – wybrane metody samopomocy lub na naszej stronie na Fb.

Możesz zmagać się z trudnościami w regulowaniu swoich emocji, jeśli:

  1. czujesz obniżony, depresyjny nastrój lub wzmożony smutek
  2. często się zamartwiasz, odczuwasz lęk i niepokój
  3. doświadczasz trudności z zasypianiem
  4. doskwiera Tobie poczucie osamotnienia
  5. czujesz się niekompetentna w roli matki
  6. obawiasz się, że możesz zrobić krzywdę sobie lub dziecku.

Gdy utożsamiasz się z którąś z powyższych trudności, niezwłocznie skontaktuj się z naszymi specjalistami, którzy pokierują dalej procesem pomocy. Wypełnij też kwestionariusz oceny ryzyka depresji, co może przyspieszyć proces diagnozy i włączenia do projektu „W Sercu Gdyni Serce Mamy”.

Bezplatne konsultacje dla kobiet w ciazy oraz po porodzie
Kobieta w ciazy konsultacje

JAK POMAGAMY

W ramach projektu „W Sercu Gdyni Serce Mamy”, finansowanego ze środków budżetu Miasta Gdyni oraz międzynarodowej organizacji UNICEF (United Nations International Children’s Emergency Fund) oraz we współpracy z Gdyńskim Centrum Zdrowia, mamy możliwość przeprowadzenia 3 bezpłatnych konsultacji z psychologiem dla każdej gdynianki będącej w ciąży lub do 12 miesięcy od porodu w przypadku, gdy występuje u niej podwyższone ryzyko depresji okołoporodowej ocenionej m.in. na podstawie zamieszczonego na naszej stronie kwestionariusza.

Program konsultacji opiera się na założeniach oddziaływań terapeutycznych w nurcie poznawczo-behawioralnym i zawiera w sobie 6 modułów wsparcia. Dzięki wydłużonym sesjom terapeutycznym każda zakwalifikowana osoba otrzyma wsparcie o udokumentowanej naukowo skuteczności w obszarze depresji okołoporodowej.
Projekt „W Sercu Gdyni Serce Mamy” jest jednocześnie projektem naukowym, który pozwoli na weryfikację skuteczności oddziaływań w populacji gdynianek.

Jak skorzystać z programu W Sercu Gdyni – Serce Mamy

Informacja dla Kobiet w ciąży i po porodzie

Istnieje kilka możliwości zgłoszenia się do projektu „W Sercu Gdyni Serce Mamy”, z których każda wymaga udziału w przesiewowej ocenie ryzyka depresji w oparciu o Edynburską Skalę Depresji Poporodowej:

  1. Możesz samodzielnie zadzwonić do naszej placówki i umówić się na wypełnienie kwestionariusza bezpośrednio w naszej placówce.
  2. Możesz zostać poproszona przez współpracującą z nami położną, lekarza rodzinnego czy pediatrę, pielęgniarkę czy pielęgniarkę środowiskową, lekarza ginekologa lub fizjoterapeutę o wypełnienie takiego kwestionariusza. Jeśli spełnisz kryteria udziału w projekcie „W Sercu Gdyni Serce Mamy” specjalista poinformuje Ciebie o tym lub skontaktuje się z Tobą nasz zespół najpóźniej w ciągu tygodnia od wypełnienia/dostarczenia nam kwestionariusza.
  3. Możesz wejść na naszą stronę internetową i samodzielnie wypełnić kwestionariusz przesiewowej oceny ryzyka depresji okołoporodowej, następnie skontaktować się z nami osobiście lub poczekać na kontakt ze strony naszego specjalisty.
  4. Możesz również spotkać nas przy okazji eventów, spacerujących w Centrum Miasta, w sklepach o tematyce dziecięcej na terenie Gdyni, i tam możesz skorzystać z przesiewowego badania lub zostaniesz poproszona o udział w takim przesiewowym badaniu.

Jeśli spełnisz kryteria: jesteś mieszkanką Gdyni, jesteś w ciąży lub do 12 m-cy po porodzie, spełnisz kryteria ryzyka depresji okołoporodowej mierzoną w oparciu o Edynburską Skalę Depresji, wówczas będziesz mogła skorzystać z programu profilaktycznych i wspierających konsultacji psychologicznych w wymiarze trzech wizyt.

Kryteria wykluczenia z udziału w projekcie to: rozpoznana depresja przed dołączeniem do programu W Sercu Gdyni – Serce Mamy, pozostawanie pod opieką psychiatry przed dołączeniem do projektu, brak adresu zamieszkania lub zameldowania na terenie Gdyni.

Medycy w Sercu Gdynihttps://www.facebook.com/wsercugdyni/

Konsultacje dla kobiet w ciazy oraz po porodzie za darmo