dr n. med. Marta Kutniewska-Kubik
psycholog, psychoterapeuta
Mgr Martyna Kinal
Psycholog, Trener TUS, Psychoterapeuta poznawczo – behawioralny w trakcie certyfikacji
Mgr Aneta Marczak
Psychoterapeuta poznawczo – behawioralny w trakcie certyfikacji
Czym zajmuje się psycholog?
W życiu człowieka niekiedy pojawiają się trudności albo wątpliwości dotyczące jego życia emocjonalnego lub zachowania. Mogą one pojawić się na każdym etapie życia od okresu niemowlęctwa, aż po późną dorosłość i schyłek życia. Psycholog pomaga pokonać te trudności i rozwiać wątpliwości.
Kim jest psycholog?
Psycholog, po ukończeniu jednolitych lub dwustopniowych studiów psychologicznych, z tytułem magistra psychologii, jest osobą kompetentną do przeprowadzenia diagnozy psychologicznej trudności emocjonalnych i rozwojowych, udzielania pomocy psychologicznej, wsparcia i oddziaływań ukierunkowanych na pomoc psychologiczną.
Ze względu na brak odpowiednich regulacji prawnych zawodu psychologa, w Polsce pojawiają się uczelnie, szkoły policealne, studia podyplomowe oferujące kształcenie psychologów na kursach lub w okrojonym zakresie w ramach studiów rocznych, dwu lub trzyletnich. Co więcej, istnieją również szkoły oferujące zawód psychologa i przystąpienie do edukacji w tym zakresie bez matury.
W ramach psychologii bezpośrednią pomocą w rozumieniu klinicznym zajmują się osoby realizujące specjalności w zakresie psychologii rozwoju dziecka, psychologii klinicznej, oświaty i edukacji, neuropsychologii, psychosomatyki i innych pokrewnych dziedzin z obrębu bio – psycho – społecznej koncepcji człowieka.
W jaki sposób pomaga psycholog?
Psycholog najczęściej udziela pomocy z zakresu, w którym się wyspecjalizował. Prowadzi działania profilaktyczne oraz diagnostyczne w tym: poziomu rozwoju umysłowego, osobowości, zaburzeń emocjonalnych, cech ze spektrum autyzmu, neuropsychologiczne badania pamięci i uwagi oraz zaburzeń poznawczych.
Dlaczego wizyta u psychologa jest potrzebna?
Dzięki swojej wiedzy i umiejętnościom oraz możliwości korzystania z narzędzi diagnostycznych, psycholog jest kompetentny do proponowania i zalecania psychoterapii u psychoterapeuty, konsultacji u psychiatry lub innego specjalisty w zależności od postawionych hipotez i wniosków z badania psychologicznego.
Psycholog posiada wiedzę, doświadczenie i możliwości, by poprawnie zdiagnozować problem, zwłaszcza wówczas, gdy nie masz pewności co do istoty i źródeł problemu.
Medycy w Sercu Gdyni Specjalistyczne Centrum Medyczne
81-386 Gdynia, ul. Józefa Bema 5/2 (wyznacz trasę)
tel. 666 29 29 28
rejestracja@wsercugdyni.pl
Dr n. med. Marta Kutniewska-Kubik – absolwentka Uniwersytetu SWPS w Sopocie, Certyfikowany Psychoterapeuta Poznawczo-Behawioralny i członek Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej. Doświadczenie zawodowe zdobywała w pracy na Oddziale Psychiatrycznym i oddziałach leczenia chorób somatycznych 7 Szpitala Marynarki Wojennej w Gdańsku, a ponadto w poradniach zdrowia psychicznego, orzecznictwie ZUS i na potrzeby opiniowania sądowo-psychiatrycznego. Jest założycielem Centrum Diagnozy Psychologicznej Terapii i Rozwoju Osobistego oraz Specjalistycznego Centrum Medycznego Medycy w Sercu Gdyni.