Czym zajmuje się psycholog dziecięcy

Psycholog dziecięcy konsultuje zaburzenia psychiczne pojawiające się u dzieci. Są to lęki, smutek, nadruchliwość, agresja, problemy wychowawcze, zaburzeni odżywiania oraz wiele innych. Praca z dziećmi jest szczególną dziedziną psychologii, wymaga ona odpowiedniego podejścia do młodego pacjenta, a także odpowiedniego doświadczenia psychologa.

Kiedy warto udać się do psychologa dziecięcego?

Pierwszymi wskazówkami, dającymi informację o potrzebie profesjonalnej pomocy mogą być trudne okoliczności życiowe, pojawiające się u dziecka, może to być rozwód rodziców czy choroba lub śmierć bliskiej osoby. Powodem do spotkania z psychologiem może być także przewlekły stres lub doświadczenie traumy. Przyczyną wizyty często bywają objawy niepokojące rodziców, takie jak: agresja, apatia, zaburzenia odżywiania czy snu oraz kiedy dziecko nie rozwija się adekwatnie do wieku.

Czy do wizyty u psychologa trzeba się szczególnie przygotować?

Warto zastanowić się jakie tematy chcielibyśmy poruszyć. Pomocne też będą dokumenty dotyczące dziecka, jeżeli takie są, np. wcześniejsze opinie psychologiczne czy oceny opisowe. Wizytą nie należy się stresować, psycholog dopyta o zdrowie dziecka, zgłaszane fakty. Rodzic powinien pamiętać, że psycholog nie ocenia, ale pomaga, daje narzędzia.

Czy do psychologa warto udać się tylko, gdy pojawia się problem?

Rodzice udający się do psychologa mogą liczyć także na poradnictwo, wzmocnienie i pokazanie mocnych stron rodzica, wsparcie w spotykających trudnościach wychowawczych. Psycholog dziecięcy może także pomóc dostrzec zasoby, kompetencje dziecka.

Na czym polega psychoterapia u dzieci?

Psychoterapia u dzieci jest pewnego rodzaju dialogiem pomiędzy dzieckiem, terapeutą, a opiekunem. Psychoterapia może mieć charakter indywidualny, gdzie dziecko spotyka się z psychoterapeutą, a także rodzinny, gdzie w sesji uczestniczy zarówno dziecko, rodzic, jak i terapeuta.

 
Mgr Magdalena Fierka-Mroch, psycholog, psychoterapeuta dziecięcy
Rejestracja online:  zarezerwuj wizytę
Mgr Magdalena Fierka-Mroch, psycholog, psychoterapeuta dziecięcy - Medycy w Sercu Gdyni

Mgr Magdalena Fierka-Mroch, psycholog, psychoterapeuta dziecięcy

Magister Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego, absolwentka studiów podyplomowych z zakresu Stosowanej Analizy Zachowania w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie, absolwentka studiów podyplomowych na kierunku Pedagogika Specjalna.

Od 2016 roku pracuje z dziećmi/nastolatkami z zaburzeniami rozwojowymi, zaburzeniami mowy, zaburzeniami zachowania, trudnościami emocjonalnymi, dziećmi i nastolatkami z cechami zaburzeń ze spektrum autyzmu oraz ADHD. Udziela wsparcia dla rodziców w zakresie radzenia sobie z emocjami i trudnymi zachowaniami dzieci, problemami z koncentracją oraz problemami szkolnymi.

Swoją wiedzę aktualizuje na licznych szkoleniach oraz konferencjach. Warsztat pracy wzbogaca, odwiedzając ośrodki pracujące z dziećmi z zaburzeniami rozwojowymi w Polsce oraz w Norwegii.

Udzielając pomocy, opiera się na nawiązaniu pozytywnej współpracy i relacji opartej na poczuciu bezpieczeństwa i szacunku.