Czym zajmuje się psycholog

Psycholog jest osobą zajmującą się stawianiem diagnozy, ale także leczeniem psychologicznym na podstawie testów, rozmów oraz wywiadu przeprowadzonego z pacjentem. Zadaniem psychologa jest udzielenie profesjonalnej pomocy.

Kiedy warto udać się do psychologa

Pierwszymi wskazówkami, dającymi informację o potrzebie profesjonalnej pomocy mogą być powtarzające się częste spadki czy huśtawki nastroju, brak kontroli nad swoimi emocjami. Zdecydowanie niezbędna jest wizyta u psychologa, jeżeli odczuwasz myśli samobójcze, stany lękowe zarówno w przestrzeni publicznej, jak i prywatnej, poczucie wyobcowania lub obojętność. Czasem pacjenci nie mogą poradzić sobie ze stratą bliskiej osoby. Z pomocy psychologa można skorzystać również w zmaganiach z rozwodem, problemami wychowawczymi. Psycholog jest osobą, do której możesz udać się z każdą sytuacją, w której się źle czujesz. Taka wizyta z pewnością może pomóc Ci podnieść jakość życia.

Na czym polega konsultacja psychologiczna

Konsultacja psychologiczna to rozmowa z psychologiem, która pozwala pacjentowi omówić troski, kryzysy, z jakimi się mierzy, może to dotyczyć zmartwień rodzinnych, życiowych, ale także emocjonalnych. Przy współpracy z psychologiem pacjent ma możliwość, aby rozeznać sytuację, w jakiej się znajduje oraz znaleźć metodę na rozwiązanie problemów. Konsultacja może być również początkowym etapem w rozpoznaniu stanu rzeczy i rozpoczęciem leczenia psychoterapeutycznego, jeżeli jest ono potrzebne.

Na czym polega psychoterapia poznawczo-behawioralna

Psychoterapia poznawczo-behawioralna (CBT) jest metodą terapeutyczną umożliwiającą pacjentowi identyfikację, a także pracę nad swoimi zachowaniami, sposobem myślenia, czy nastawienia. Podczas spotkań psychoterapeuta wraz z pacjentem starają się zmodyfikować nieprawidłowe reakcje, wpływać na emocje oraz zachowania, wpływając tym samym na eliminację problemów, z jakimi zmaga się pacjent. Podczas sesji pacjent odkrywa schematy myślenia oraz ich mechanizmy, utrudniające życie oraz wyrabia nowe techniki, pozwalające na przezwyciężenie negatywnych bodźców.

Na czym polega terapia zaburzeń lękowych

Jednym ze sposobów leczenia zaburzeń lękowych jest terapia behawioralno-poznawcza. Istnieje wiele rodzajów zaburzeń, może to być lęk uogólniony, fobia społeczna, zaburzenia depresyjno- lękowe, mogą być to lęki kompulsywne lub zespół stresu pourazowego, każdy z nich ma odmienne podłoże i ich leczenie może się różnić. Psychoterapia jest najefektywniejszym sposobem leczenia zaburzeń, pacjent uczy się wzorców myślenia i idących za nim zachowań, tym samym identyfikując powstawanie swoich lęków. Okrycie schematu zaburzeń pozwala na świadomą pracę nad ich eliminacją oraz brakiem nawracania w przyszłości.

Na czym polega terapia zaburzeń osobowości

W wyniku zaburzeń osobowości pacjent odczuwa trudne w nasileniu emocje, w tym smutek, niewspółmierną złość, czy znacznie nasilony lęk. Zaburzenia osobowości często wynikają z utrwalonych, dysfunkcjonalnych przekonań i postaw życiowych, które ciężko jest samemu modyfikować bez profesjonalnej pomocy psychoterapeuty. Trwanie w tych wzorcach powoduje, że pacjent nie uczy się nowych strategii rozumienia, reagowania i rozwiązywania problemów, a w efekcie pogłębia się poczucie nieszczęścia. Psycholog, psychoterapeuta pomaga w przełamywaniu dawnych wzorców i nawyków, tak by pacjent na nowo odczuwał radość z życia i samodzielnie nauczył się lepiej regulować swoje emocje.

 
dr n. med. Marta Kutniewska-Kubik - psycholog, psychoterapeuta - Medycy w Sercu GdyniDr n. med. Marta Kutniewska-Kubik, psycholog, psychoterapeuta
Rejestracja online:  zarezerwuj wizytę

Dr n. med. Marta Kutniewska-Kubik, psycholog, psychoterapeuta

Absolwentka Uniwersytetu SWPS w Sopocie, Certyfikowany Psychoterapeuta Poznawczo- Behawioralny i członek Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej. Doświadczenie zawodowe zdobywała w pracy na Oddziale Psychiatrycznym i oddziałach leczenia chorób somatycznych 7 Szpitala Marynarki Wojennej w Gdańsku, a ponadto w poradniach zdrowia psychicznego, orzecznictwie ZUS i na potrzeby opiniowania sądowo- psychiatrycznego. Jest założycielem Centrum Diagnozy Psychologicznej Terapii i Rozwoju Osobistego oraz Specjalistycznego Centrum Medycznego Medycy w Sercu Gdyni.

Wielokrotnie występowała w roli diagnosty i eksperta w postępowaniach związanych z potrzebą oceny funkcjonowania poznawczego, różnicowania osobowości i zaburzeń psychotycznych. Swoją wiedzą, warsztatem pracy i doświadczeniem dzieli się z innymi terapeutami organizując superwizje koleżeńskie, organizując warsztaty, jak również podczas wystąpień na konferencjach czy publikacji artykułów w czasopismach naukowych. Dzięki współpracy ze specjalistami w zakresie medycyny prowadzi procesy terapeutyczne chorych somatycznie lub ze współistniejącymi zaburzeniami psychosomatycznymi. W naszej placówce zajmuje się terapią zaburzeń lękowych, depresyjnych, zaburzeń osobowości oraz psychosomatycznych, konsultacjami pacjentów z nadwagą i otyłością, a także wspieraniem procesu troski o siebie, poradami dla rodziców jak i terapią zaburzeń u dzieci powyżej 13 r.ż.

W swojej codziennej pracy kieruje się wszechstronnym podejściem do pacjenta łącząc wiedzę biologiczną dotyczącą fizjologii i fizjonomii z wiedzą i doświadczeniem psychologicznym.